Poděkování a několik zodpovězených otázek

27.05.2017

Jen v krátkosti bych ráda vyjádřila svůj dík všem, kdo byli ochotni zavítat na mé stránky a děkuji i za několik milých zpráv a dva nemilé maily - velice mě potěšily. Nečekala jsem takový ohlas ani ne po měsíci od vzniku tohoto webu. Děkuji Vám všem!


Zveřejním odpověď na pár otázek, které mi byly položeny:

Některé články jsou až příliš odborné. Jaké máte vzdělání?

  • Vzhledem k tomu, že vystupuji pod přezdívkou "Emílie Lvovská" se podle mého názoru nemá smysl vyjadřovat o vzdělání, neboť si tuto informaci nemůžete ověřit. Snad jen prozradím, že nejsem nutriční poradce a tudíž nejsem oprávněna rozdávat rady o výživě.

Jak je to s těmi mléčnými výrobky... Které byste v supermarketu koupila?

  • V tomto ohledu nereprezentuji úplně obecně přijímaný názor. Podle mě lze obecně říci, že všechny naočkované mléčné výrobky jsou lepší než "mrtvá mléčná voda", tedy pasterované (UHT), homogenizované, standardizované "mléko". Z klasického obchodu v úvahu přichází sýry, neboť při jejich výrobě se sice mléko pasterizuje, ale není to UHT pasterizace a také se ani nehomogenizuje - jinak by ten sýr ani nešel vyrobit. Vybírejte sýr bez barviv a jiných nevhodných složek. Chlorid vápenatý je OK. Dávejte si však pozor na obsah nekvalitní soli a s takovými sýry to nepřehánějte. Pochopitelně je vhodné vybrat kvalitní sýr z tepelně neošetřeného mléka, ale je jej někdy těžké sehnat. Dále pak také stojí za zmínku máslo. Přestože konvenční máslo nemá ideální lipidový profil, je to podlemého názoru rozhodně vhodnější tuk než například řepkový olej. Je sice pasterizované, ale u másla to nevadí, protože jej stejně většinou použijete po přepuštění k vaření. Poněkud kompromisní jsou pak jogurty, kefír, tvaroh a zakysaná smetana, doporučuji vybrat ty, které obsahují pouze mléko a kulturu. Samozřejmě "bílé" varianty. Bezvadný jogurt je ten, na jehož povrchu najdete vysráženou smetanu. (Myslím, že je skvělý jogurt od Farmy Zahrádka, ale z nějakého důvodu jej už tuším v supermarketech neprodávají.) Určitě bych také preferovala bio kvalitu - technologický postup výroby je nespíš stejný, ale mám naději, že tyto výrobky budou bez reziduí nevhodných chemikálií a o dojnice bylo lépe postaráno. Přes všechny tyto možnosti, bych stejně raději jednou týdně jezdila někam na statek pro konve čerstvého syrového mléka - máslo, čerstvý sýr, tvaroh, zakysanou smetanu, kefír a jogurt doma zvládne vyrobit každý. 
  • Trochu jiná situace nastává u kozích produktů. Kozí mléko obsahuje menší globule tuku, které jsou rozptýlené v celém objemu, a z tohoto důvodu tuk nevystupuje na povrch jako smetana. Kozí mléko se tedy nehomogenizuje a vrstvu smetany v jogurtu nebo kefíru byste hledal marně. Situaci u ovčího mléka a produktů neznám.

Máte děti?

  • Na otázky z mého soukromí a soukromí osob mně blízkých odpovídat nebudu.

Máte hroznou češtinu... Některé věty jsou příšerně kostrbaté a hlavní myšlenky článku pak upadnou do pozadí.

  • Já vím. Určitě je mým cílem se zlepšit.
© 2017 Emílie Lvovská. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky