Recept: Ječné lívance z podmáslí

07.08.2017

Nejklasičtější americká kýčovitá snídaně na světě - lívance! Má verze je však postavená na tradičních ingrediencích, a to kysaném podmáslí a celozrnné ječné mouce. Ačkoli jsou připraveny z celozrnného obilí, díky pečlivému namáčení v kysaném podmáslí jsou tak lehké a nadýchané, že působí, jakoby byly připraveny z bílé mouky s použitím kypřidla. Navíc jsem je chtěla nafotit s malinami, ale ty už brzy nebudou.

Nepřipravuju lívance zrovna často, hlavně proto že smažení jednotlivých lívanců zabere poměrně dost času a také spotřebuju značné množství přepuštěného másla, ale čas od času si je všichni dopřejeme. Nikdy však ne jako snídani, ale vždy jako oběd. Jejich výhodou je to, že chutnají výborně i druhý den, stanou se ještě jemnější, ale nestane se z nich guma, jak se to děje s klasickými palačinkami.

Ingredience:

  • 1 a 1/2 hrnku jemně namleté celozrnné ječné mouky
  • 1 a 1/2 hrnku kysaného podmáslí (recept zde: https://emilie-lvovska.webnode.cz/l/recept-zive-maslo/)
  • 2 vejce
  • 1 lžička sušené třtinové šťávy
  • špetka nerafinované soli

Postup:

Na mlýnku namelte ječmen na velmi jemnou mouku, a co nejrychleji ji smíchejte s podmáslím. Nechte na teplém místě asi 12 hodin. Během této doby dojde k neutralizaci nebo zjednodušení antinutričních látek, zejména kyseliny fytové (i inhibitorů enzymů, taninů, komplexních cukrů, lepku a celulózy), ale také možných toxinů, např. alfatoxinů. Díky namáčení v podmáslí budou Vaše lívance výborně stravitelné a živiny z nich snáze dostupné, proto tento krok nikdy nevynechávejte.


Po uplynulé době do těsta rozklepněte dvě vejce, přijdete sušenou třtinovou šťávu a sůl. Těsto nechte odpočinout aspoň hodinu v lednici. Poté smažte na přepuštěném másle. Určitě záleží na typu pánve a sporáku, na němž vaříte, ale myslím si, že středně sálající plotna bude pro tyto lívance tak akorát. S takto připraveným těstem se pracuje velice dobře, lívance se netrhají, a pokud se u smažení nedíváte na seriál, ani se příliš nepřipalují :-)

Skvělý vynález - vyšlehaná smetana s přezrálými malinami.
Skvělý vynález - vyšlehaná smetana s přezrálými malinami.

Lívance smažte opravdu na přepuštěném másle (neboli ghí), nikdy ne na rostlinném oleji, který je plný škodlivých volných radikálů, nadbytečných omega-6 mastných kyselin a neobsahuje žádné živiny. Rostlinné oleje jsou pro tepelnou úpravu naprosto nevhodné, kdyby nebyly vysoce rafinované a dezodorizované, příšerně by páchly žluklostí a nic na světě by Vás nepřinutilo jimi namazat vrzající dveře, natož je konzumovat. Přepuštěné máslo si vyrábím doma sama, ghí, která se prodávají ve zdravých výživách, jsou velmi drahá. Často přepustím konvenční české máslo, někdy se mi podaří koupit ve slevě prošlé máslo v biokvalitě. Ghí z bio másla má sytější barvu díky obsahu karotenů, nejspíš bude bohatší na vitamíny rozpustné v tucích, zejména vitamín A. Pokud je pro Vás máslo nedostupné, použijte sádlo.

© 2017 Emílie Lvovská. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky