Královské stravování

30.05.2017

Ráda zkoumám, co jedí ostatní lidé. Nejraději mám ty, kteří se odlišují a jsou aktivní a bystří ve vyšším věku. Netřeba nejspíš zdůrazňovat, že tato kritéria splňuje britská královna Alžběta II.

Narazila jsem na tento příjemný pořad: https://www.youtube.com/watch?v=did6mMxAI6U

Je určitě potřeba brát předložené informace s nadhledem, avšak určitý obrázek si snad udělat můžeme. Zde jen několik mých postřehů. Začneme tím, co bych vynechala - ve filmu se objevil klasický cukr a bílá mouka, nicméně je nezbytné poznamenat, že servírované množství těchto surovin bylo více než umírněné, skoro bych řekla, že se v množství smetany ztratilo :-) Moc se mi líbilo, že pan kuchař používal kvalitně vypadající čerstvé maso, a to dokonce i červené. Ve filmu se objevilo jehněčí a vepřové, dokonce se objevila zmínka o údajně skvělé a velmi tučné slanině, avšak pod poklopy stříbrných servírovacích mís bylo možné spatřit i divokého lososa. U každého jídla byla servírována lákavě vypadající zelenina - květák, maličké brambory, mrkev, chřest atd. Velmi mě překvapil fakt, že princ Charles podporuje ekologické zemědělství. Byl mi už dříve sympatický za své estetické cítění. Má totiž snahu udržet krajinu venkova co "nejvenkovštější" a jeho cílem je zachovat klasické architektonické prvky.

Na královském menu se objevila klasika - smažená ryba a hranolky, pečené jehněčí, luxusní klobásky, plněná brambora, ztracená vejce, delikátní zabavhuby, honosně upravený květák v sýrové omáčce, pošírovaný losos, máslová omáčka, ovocná zmrzlina. Pochopitelně se také dbá na formální stránku jídla.

Avšak největším překvapením pro mne byl tento záběr:

Co nevidí oko mé modravošedavé - nádherná žluťoučká smetana a syrové nehomogenizované mléko! Mléčný tuk kravského mléka tohoto vzhledu mohl být získán jedině poctivou cestou na zelené pastvině. Jestli existuje jediná věc, kterou královně závidím, tak je to právě zdroj těchto úžasných životodárných produktů. Možná je právě kvalitní mléčný tuk tajemstvím královniny dlouhověkosti :-)

Kéž by každý z nás měl přístup k takové lahodě. Když se kdysi potraviny získávaly poctivějším způsobem, lidé si je nemohli dovolit. Dnes není cena másla a smetany zrovna příznivá a jeho kvalita je nevalná. Jedinou cestou, jak se ke kvalitním mléčným výrobkům dostat je podporovat sedláky, tedy přátelsky si s nimi za peníze vyměnit nějaké to mléko a nechtít doklad EET. Koneckonců EET v souvislosti s prodejem ze dvora není zrovna příznivá kombinace... Jakoby naši zákonodárci nechtěli, abychom se pořádně najedli.

PS: S královskou rodinou nikterak nesympatizuji, právě naopak. Z mého pohledu je škoda, že královna a princ neumožní kvalitní výživu poddaným.