Recept: Makovec

29.07.2017

Tento recept mám velmi ráda, jednak výsledek připomíná něco jako dezert, ale také není kterak náročný na přípravu ani dostupnost a cenu surovin. Dokonce se mi zadaří někam upotřebit kvásek odebraný při omlazování. A to vše bez kompromisů v přípravě i výběru surovin. Běžně dělám dvě varianty: mletý mák nebo mleté ořechy (nejlepší jsou vlašské a lískové 1:1), ale myslím, že recept můžete vyzkoušet s jakýmikoli ořechy či semínky. Avšak s konzumací této sladkosti to není moudré přehánět, protože množství máku nebo ořechů vytváří nerovnováhu mezi omega-3 a 6 mastnými kyselinami. Mastných polynenasycených kyselin omega-6 obvykle přijímáme nadbytek a rostlinné tuky jsou jejich bohatým zdrojem (výjimkou jsou např. lněná semínka). V níže uvedeném receptu je uvedeno 5 lžic sladidla, pokud jste zvyklí na "normální slazení", bude to pro vás málo. Tento koláč je velmi hutný, méně sladký, a proto se hodí i jako svačina nebo snídaně. My ho obvykle zapíjíme mlékem nebo jíme s kyselou smetanou či jogurtem. "Makovník" nebo "Ořecháč".

Ingredience:

  • 1 + 1/2 hrnku jemně namleté celozrnné mouky (použila jsem pšenici špaldu)
  • 1 + 1/2 hrnku mletého máku (měl by být čerstvě namletý) nebo jiných olejnin
  • 1 hrnek mléčného kvašeného nápoje (kyška nebo kefír nebo podmáslí nebo jogurt s trochou syrovátky)
  • 1/2 hrnku rozpuštěného přepuštěného másla
  • 5 lžic sušené třtinové šťávy
  • 1 lžíce žitného kvásku (lze vynechat)
  • 4 vejce
  • 1 lžička vinného kamene nebo jedlé sody
  • špetka soli

Postup:

V míse smíchejte mouku, mák, nápoj, rozpuštěné (nikoli horké) máslo, kvásek a sušenou třtinovou šťávu, jejíž množství si můžete navýšit, máte-li rádi doslazované dezerty. Důkladně promíchejte, přikryjte utěrkou a nechte při pokojové teplotě kvasit 8 až 12 hodin, nikdy ne déle, těsto by pak mohlo být nahořklé a zároveň dost kyselé. 

Použijete-li kvásek i mléčný fermentovaný nápoj, dochází k důkladné neutralizaci antinutričních látek v obilí a máku (ořeších), což má za následek lepší stravitelnost a redukci volných cukrů, které by mohly narušit hladinu glykémie. S kváskem bude litá buchta mít zajímavější chuť a hutnější konzistenci, pokud nevyhledáváte netradiční chutě, pečte raději bez něj.

Po přidání vajíček a kypřidla.
Po přidání vajíček a kypřidla.

Po prokvašení, nesjpíš druhý den, předehřejte troubu na 150°C. Do těsta přidejte čtyři celá vejce a špetku soli. Celou směs velmi důkladně rozmíchejte. Poté rovnoměrně posypte kypřidlem a opravdu pečlivě vmíchejte. Já jsem ke kypření makového koláče použila jedlou sodu, ta krásně reaguje s kyselým prostředím a vede nás ke kýženému výsledku. Těsto přeneste do pečlivě vymazané klasické dortové formy a pečte 25 minut a nechte asi dalších 10minut dojít v teplé troubě. Poté chlaďte na mřížce a zakrajujte až druhý den.

© 2017 Emílie Lvovská. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky